Techniki czyszczenia form wtryskowych

Formowanie wtryskowe to metoda wytwarzania elementów z tworzyw sztucznych wykorzystywana w wielu branżach. Aby produkowane przedmioty miały odpowiednią jakość, niezbędne jest utrzymanie form w czystości – warto zapoznać się z metodami, środkami i urządzeniami do czyszczenia.

Rodzaje zabrudzeń form wtryskowych, które można usunąć

Zabrudzenia formy mogą być spowodowane różnymi czynnikami. Najczęstszym problemem są pozostałości po tworzywach sztucznych, które osadzają się na formach w trakcie pracy. Podczas formowania może pojawić się także nagar, a brak czystości kanałów odpowietrzających formy może prowadzić do powstania tzw. efektu Diesla, czyli charakterystycznych ciemnych nalotów na powierzchni formy. Należy podkreślić, że wszystkie z tych zabrudzeń mogą stanowić niemałe wyzwanie przy standardowych rozwiązaniach. Z tego względu czyszczenie form wtryskowych wymaga zastosowania specjalistycznych narzędzi i odpowiednich środków chemicznych.

Przy czyszczeniu form wtryskowych warto zwrócić uwagę na to, że zanieczyszczenia dzielą się na dwa rodzaje – tzw. osad P i osad S. Pierwszy z tych terminów dotyczy osadu białego, a drugi osadu przezroczystego. Osad typu P należy usunąć z użyciem alkoholu izopropylowego lub benzylowego, natomiast osad S pojawia się w wąskich elementach układu i przeważnie wymaga czyszczenia ultradźwiękowego.

Rodzaje środków i urządzeń do czyszczenia form wtryskowych

Środki do czyszczenia form wtryskowych powinny być dobrane przede wszystkim pod kątem rodzaju zabrudzeń. W przypadku zanieczyszczeń chemicznych dobrym wyborem będzie alkohol izopropylowy (izopropanol) lub benzylowy. Alternatywną metodą jest suchy lód (kryształki dwutlenku węgla), jednak przy stosowaniu tego rozwiązania problemem może być dotarcie do wszystkich części układu. Jego zaletą jest za to bezinwazyjność i proste przeprowadzenie czyszczenia. Przepalenia można z kolei usunąć z wykorzystaniem środków alkalicznych, a także przy użyciu specjalnych urządzeń.

Największą efektywność zapewnia ultradźwiękowe czyszczenie form wtryskowych, które odbywa się w specjalnej wannie ze stali nierdzewnej, z użyciem generatora ultradźwięków. Przy powierzchownych zabrudzeniach sprawdzi się czyszczenie narzędziami ręcznymi, ale w przypadku bardziej skomplikowanych czynności będzie to bardzo pracochłonne i czasochłonne zadanie.

Procedury czyszczenia form wtryskowych

Zachowanie pełnej efektywności pracy przy obróbce tworzyw sztucznych wymaga utrzymania wszystkich komponentów w należytej czystości. Z tego względu czyszczenie form wtryskowych musi być zgodne z procedurami i wykonane w precyzyjny sposób. Dokładny sposób działania zależy od rodzaju, charakterystyki zabrudzeń i wykorzystywanych narzędzi lub środków. Warto zadbać o tę kwestię – dzięki temu wytwarzane produkty będą zgodne z oczekiwaniami, a formy będą mniej narażone na awarie i uszkodzenia.

Zapraszamy do współpracy. Skontaktuj się z nami.